דקה דומייה לזכר הקווסטים הקלאסיים

-

יונתן ילון

 

 

The Moment of Silence מוכיח שאפשר לעשות קווסטים טובים במאה ה-21, אך מזכיר שפעם עשו את זה יותר טוב

 

The Moment of Silence הוא משחק הרפתקה מגוף שלישי שיצא בסוף שנת 2004. טענתי כאן בעבר שהדבר החשוב ביותר בקווסטים הוא החיבור הרגשי וההזדהות עם הדמויות הראשיות. מפתחי הקווסט הצליחו ליצור אצלי אמפתיה יוצאת דופן כלפי פיטר רייט (Wright), גיבור המשחק המדוכא, שאיבד את משפחתו בתאונת מטוס ומנסה להציל אחרים מגורל דומה. פיטר הוא, בדומה לגיבורי קווסטים אחרים, אדם חיובי הפועל להגשמת מטרה מוסרית, צודקת ובומבסטית. אם תרצו: Peter Wright הוא סוג של Mister Right. הקשר לדמויות והחוויה הרגשית מקבלים אצלי ציון 92.

העלילה של The Moment of Silence בנויה היטב, והייתה יכולה לשמש כבסיס לסרט הוליוודי מוצלח. מדובר בסיפור קונספירציה עם טוויסטים מפתיעים, השומר על עניין לכל אורכו (המכובד). אך למרות שהעלילה אמינה באופן כללי, ישנם בה כשלים לוגיים מינוריים.  לדוגמה, זוג שעומד ומדבר בסמוך לכניסה לבניין הוא תוספת נחמדה לאווירה. התוספת הזאת מפסיקה להיות נחמדה כשהזוג הזה עומד באותו מקום במשך שבוע שלם... דוגמה נוספת: בשלב מסוים לוקח פיטר יונת דואר, שהופכת לפריט רגיל ב-Inventory, ומסתובב איתה "כאילו כלום" לא מעט זמן.  כמו כן ישנם מספר "קיצורי דרך" בעלילה, המאפשרים לפיטר לברוח ממקומות מסוכנים בקלות יתר. ציון העלילה: 85.

הגרפיקה של המשחק היא "דו-מימדית משופרת", בדומה לסגנון של The Longest Journey – או למעשה "שני מימדים וחצי". הרקעים סטטיים אך כל מסך מורכב ממספר "תתי חדרים" מזוויות צילום שונות. הדמויות הן תלת-מימדיות וכך גם סרטוני המעבר המלהיבים. הגרפיקה של המשחק ברמה גבוהה יחסית, אך היא רק מתקרבת לזו של The Longest Journey שיצא חמש שנים לפניו. גרפיקה: 82.

דיבוב הדמויות הוא ברמה סבירה, אך "עושה את המינימום" ונעדר טאלנטים אמיתיים.  למרבה המזל, הדיבוב של הדמות הראשית הוא המשכנע ביותר.  גם המוסיקה שמלווה את המשחק היא מאוד "מינימלית".  על אף שיש כמה קטעים מוצלחים, הפסקול רוב הזמן עסוק ב"לא להפריע". קול: 73.

ממשק השליטה עיצבן אותי במהלך המשחק, וגרם לי מספר פעמים לעשות "שביתות מחאה". המעבר בין "תתי החדרים" חלק מבחינה גרפית, אך מבלבל מבחינת השליטה בדמות. כמה עצוב שהקלקה על מקום מסוים במסך מוליכה לעיתים את פיטר לכיוון ההפוך, בעיה שאפילו הקווסט The Secret of Monkey Island משנת 1990 התמודד איתה יותר טוב. כדי להגיע ממקום למקום צריך לעבור באותם רחובות, מעליות ומסדרונות, מה שלאחר מספר פעמים יוצר תחושה של מסע מפרך וביזבוז זמן. שליטה: 58.

The Moment of Silence מוכיח שאפשר לעשות קווסטים טובים במאה ה-21, אך מזכיר שפעם עשו את זה יותר טוב. הקווסט אינו מהפכני בשום צורה ולא פורץ את גבולות אוהדי הז'אנר.  עם זאת, הוא מומלץ לכל חובב קווסטים שמחפש משחק חדש עם סיפור מרתק ונוגע ללב.  ציון סופי: 78.

 

חזרה למאמרים

חזרה לעובדות

חזרה לדף הבית