יוזמות!

חלמת פעם לעשות קווסט בעצמך?

 

אם השתעשעת פעם ברעיון לברוא עולם הרפתקאות משלך בסגנון הקווסטים הקלאסיים – הגשמתו היא ריאלית מתמיד.  לפני כמה שנים פיתח בחור אנגלי בשם כריס ג'ונס תוכנה בשם AGS (Adventure Game Studio), המאפשרת לפתח קווסטים בסגנון משחקי Sierra ו-LucasArts ללא כל ידע בתיכנות: כל מה שצריך זה להכין את הגרפיקה, הסאונד והדיאלוגים, ולעשות להם "אינטגרציה עלילתית" דרך התוכנה.

מדובר בתוכנה קלה ונוחה לשימוש, שמצריכה לא יותר מכמה שעות של לימוד עצמי מול המדריך שכתב המפתח והוא מפרסם באתר.  הדבר המדהים הוא שהתוכנה זמינה להורדה מהאינטרנט בחינם.  לא מהסוג של "קחו אותה לחודשיים ואחר כך תשלמו" בחינם, או "קחו אותה תמורת פרסומות למייל" בחינם.  בחינם, אבל ממש בחינם.

התוכנה הנפלאה הזאת צברה רקורד מרשים של קווסטים ראויים שנוצרו בעזרתה על ידי חובבי הז'אנר ברחבי העולם, דוגמת החידושים המהוקצעים של משחקי King`s Quest הראשונים או הקווסט המבדר The Adventures of Fatman.  לתוכנה יוצאת גרסה חדשה אחת לתקופה, היא תומכת בטקסט עברי, ניתן לשים בה רקעים המבוססים על תמונות אמיתיות, ליצור בה דיבוב אפקטיבי לדמויות, ובקיצור – מה לא.  היא מומלצת קשות.

אם ברצונך להתחיל להשתמש ב-AGS, המקום הראשון לבקר בו (פרט לאתר התוכנה הרשמי), הוא AGS Wiki – אתר נפלא עם המון מידע על AGS, הכולל גם את המדריך המרכזי של התוכנה בגרסה ידידותית. בנוסף לכך ניתן למצוא מדריכים ליצירת רקעים ואנימציות, ומדריכים ליצירת דמויות. בימים אלה מתורגם המדריך הבסיסי של התוכנה לעברית על ידי דן פולק (The Mad מפורום האתר), ומה שתורגם בשלב הזה מופיע כאן.

אם ברצונך להתבסס על חומרים קיימים ולא לפתח הכול מההתחלה, חשוב לבקר באתר הזה, וגם ב-AGS Resources – אתר המכיל משאבים שונים עבור התוכנה, כגון תבניות מוכנות, מודולים, גופנים והתקנים (Plugins). גופנים עבריים לתוכנה ניתן למצוא כאן באתר. כמו כן אפשר למצוא גם דמויות ורקעים שנתרמו לשימוש חופשי על ידי חברי הפורומים של AGS, וממשקים מקווסטים קיימים ותוספות לתוכנה. למי שמחפש אפקטים קוליים אני ממליץ על FindSounds. כמו כן מומלץ להתוודע לאתר Adventure Developers, שאינו מוקדש רק ל-AGS אלא גם למנועים נוספים ולכל מי שמפתח קווסטים.

לשאלות לגבי תפעול התוכנה, במידה שלא מצאת פתרון במדריך המרכזי, אפשר לנסות את הפורומים של AGS.

 

מה עם איזה קווסט למען המולדת?

 

זמינותה של תוכנת AGS ואהבתי הגדולה לז'אנר עוררו בי את הרצון להפיק קווסט מקורי שיהיה "אחד משלנו" – קווסט עברי המתרחש בארץ הקודש.  באפריל 2004 אני וחבר (אורי וכטל) כתבנו תסריט עבור קווסט בעברית באורך מלא, ולאחר מכן עבדנו עליו שלוש וחצי שנים אינטנסיביות.

גיבור המשחק הוא בחור בשם אושר.  אושר משתחרר מהצבא ויורד למיאמי, לעבוד אצל הדוד שלו בסטארט-אפ של כיסאות נוח.  לאחר הסתבכות עם השלטונות המקומיים הוא מגורש חזרה לארץ.  עם שובו הוא מגלה חשבון אסטרונומי מהביטוח הלאומי שנובע מטעות ביורוקרטית.  הוא לא מצליח לבטל את רוע הגזרה, ומחליט לרוץ לראשות הממשלה – כי זו הדרך היחידה שתאפשר לו לדפוק את הביטוח הלאומי עד הסוף.  אך הדרך לכיסא הרם רצופה מכשולים, סלבריטיז, שמאלנים יפי נפש ופקידים אימתניים מהביטוח הלאומי.

המשחק, "אושר בלי גבולות", יצא בשעה טובה והוא זמין להורדה בחינם.

 

חזרה לדף הבית