ההיסטוריה של הקווסטים

קווסטים בימינו

שנות האלפיים לא הטיבו עם הקווסטים, ואלה הפכו כאמור לז'אנר צדדי במשחקי המחשב.  בתחילת שנות האלפיים יצאו אמנם כמה קווסטים לא רעים בסגנון הישן והטוב, כגון Runaway: A Road Adventure ו-The Black Mirror, אבל הם היו רחוקים מהסטנדרטים העלילתיים שהציבו קודמיהם. השנים 2000 עד 2003 היו ללא ספק הגרועות ביותר בהיסטוריה של הקווסטים.

בשנת 2000 הוציאה LucasArts את המשחק הרביעי והאחרון בסדרת Monkey Island, שלא שיחזר את הקסם וההצלחה של קודמיו, ומאז לא הוציאה קווסטים.  החברה אמנם החלה לפתח משחקי המשך לקווסטים המצליחים Sam & Max ו-Full Throttle, אך חזרה בה משיקולים כלכליים וקברה את המשחקים לאכזבת האוהדים.

Sierra לא הוציאה קווסטים מאז Gabriel Knight 3 משנת 1999.  החברה אמנם הוציאה משחק נוסף ובינוני בסדרת לארי, ללא עזרתו של אל לואו האגדי, אך הוא שונה לחלוטין מקודמיו ואי אפשר להכליל אותו בהגדרה "קווסט".


 

 

קווסט "מהדור הישן" שיצא בשנת 2002 וזכה להצלחה היה Syberia, שניפק משחק המשך בשנת 2004.  קווסט נוסף שיצא בשנת 2003 ועורר תקוות מחודשות לגבי עתיד הקווסטים היה המשחק השלישי בסדרת Broken Sword.

תת-הז'אנר שנולד עם Myst, פתרון חידות מגוף ראשון, פרח משום מה בשנים אלה.  עשרות משחקים "דמויי Myst", בהם צריך לפתור חידות מסובכות וטרחניות, הציפו את השוק אך רובם לא זכו להצלחה משמעותית.

באופן מפתיע, לקאמבק היחסי של הקווסטים אחראית בעיקר התוכנה החופשית Adventure Game Studio, שבמהלך "שנות הבצורת" הפכה לבמה עבור מאות חובבי קווסטים שלקחו יוזמה ופיתחו באמצעותה מאות (!) קווסטים עצמאיים.  רוב המשחקים הללו מוצעים באינטרנט בחינם (למרות שחלקם נהנים מסטנדרטים גבוהים מאוד), ומורדים דרך קבע על ידי מאות אלפי גולשים.

בעקבות ההצלחה של הקווסטים העצמאיים, גם הקווסטים המסחריים התחילו לחזור לבמה.  החל משנת 2004 הז'אנר "קם לחיים" באופן רשמי עם כמה כותרים מוצלחים, מגמה שהגיעה לשיא בשנים 2006-2007 עם יציאתם של Dreamfall, משחק ההמשך הנפלא ל-The Longest Journey, ו-Sam & Max : Season 1, שישה קווסטים קצרים שהמשיכו את הקווסט המצליח משנת 1993.  אלה זכו לשבחים וגובו על ידי קווסטים נוספים, דוגמת משחקי המשך ל-Runaway, Simon the Sorcerer, Broken Sword, ועוד.

האם יש תקווה לקווסטים?  נראה שכן, אך קשה להאמין שבשנים הקרובות הז'אנר יחזור להיות המוביל בתעשייה.  מה שבטוח הוא שהקווסטים עדיין חיים ובועטים.  הרפתקאות לא מתות לעולם...

 

חזרה לעובדות

חזרה לדף הבית